Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności’23 i zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, 8-9 grudnia 2023

Anna Duniewicz

W przededniu 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Amnesty International oraz Inicjatywa „Nasz Rzecznik” wspólnie zorganizowały w Warszawie grudniowe doroczne święto aktywistów i aktywistek praw człowieka. Podobnie jak w ubiegłym roku, grudniowy Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności ’23 wpisywał się w Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie.

W piątek 8 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbył się zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.

W części pierwszej koordynatorka Inicjatywy Ania Duniewicz podsumowała mijający rok i plany na najbliższą przyszłość.

8-9 grudnia NRz prezentacja.pptx

Fot. Beata Czarkowska

Podczas wystąpień rzeczniczych “Dlaczego to dla nas ważne” koordynator Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami Roman Szacki (Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją), Agnieszka Ejsmont (Grupa wsparcia osób z doświadczeniem kryzysy psychicznego TROP) i Ania Duniewicz przedstawili Manifest Zdrowia Psychicznego Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, owoc półtorarocznej pracy nad postulatami z obszaru ochrony zdrowia psychicznego. Piękną formę graficzną nadał broszurze Manifestowi Bogdan Bukowiecki (Fundacja KTOŚ).

Manifest jest dostępny tu:

Manifest Zdrowia Psychicznego Inicjatywy Nasz Rzecznik

Fot. Beata Czarkowska

Następnie koordynatorka Zespołu Praw Kobiet, Joanna Gzyra-Iskandar (Fundacja Feminoteka) wyjaśniała, dlaczego jako Inicjatywa walczymy o zmianę definicji przestępstwa zgwałcenia.

Fot. Beata Czarkowska

W kolejnym wystąpieniu członkini Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat Agnieszka Krzyżak-Pitura (Fundacja Rodzic w Mieście) mówiła o niemocy państwa wobec praw pieszych. Nasz Rzecznik 8.12.23_Fundacja Rodzic w mieście

Fot. Beata Czarkowska

W części „Patologie zatrudnienia w organizacjach pozarządowych – jak je rozpoznawać i gdzie szukać pomocy” adwokatka Dorota Dudek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) zapowiedziała bardzo potrzebne szkolenie dla członkiń i członków organizacji społecznych, które planujemy wspólnie zorganizować już w styczniu 2024 r.

Fot. Beata Czarkowska

Następnie Przemysław Saczuk (Fundacja Pro Aperte) z Zespołu Edukacja Włączająca podsumował kampanię społeczną Koalicji Organizacji Poradniczych „Mam prawo”, dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami, do której włączyliśmy się jako Inicjatywa. https://www.youtube.com/watch?v=b4e9Spxc1dM

FOLDER diagnoza.Pro Aperte

Fot. Beata Czarkowska

O ważnym, choć wciąż nierealizowanym prawie do edukacji zdrowotnej w placówkach leczenia otwartego i o studiach na kierunku edukator zdrowotny opowiedziała Barbara Kucharska z Fundacji Diabeciaki. Prezentacja Edukator skr BK v5.0

Fot. Beata Czarkowska

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” – o równościowym, niestygmatyzującym języku, poprowadzone przez koordynatorkę Zespołu Praw Kobiet Joannę Gzyrę-Iskandar (kobiety), koordynatorkę Zespołu Praw Osób LGBTQ+ Justynę Nakielską ze Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii (osoby LGBT+) oraz dziennikarza Integracji i portalu niepełnosprawni.pl Mateusza Różańskiego (osoby z niepełnosprawnościami i osoby neuroróżnorodne).

Prezentacja o języku JGI Femino

Prezentacja (język inkluzywny).Osoby LGBT+

Przez dwa dni wspólnego świętowania festiwalowe filmy dokumentalne i towarzyszące im dyskusje nawiązywały tematycznie do obszarów praw, którymi się zajmujemy. W piątek wieczorem w Kinie Muranów odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. “Plan C. Nie będziesz szła sama” oraz dyskusja “Co dalej z tą aborcją?”

W sobotę obejrzeliśmy/obejrzałyśmy w Muzeum POLIN film dokumentalny “Marsz Tysiąca Tóg” w reż. Kacpra Lisowskiego. Następnie w gronie praktyczek, praktyków oraz ekspertek i ekspertów dyskutowaliśmy/łyśmy o tym, czym jest praworządność i jak możemy ją wzmacniać (wydarzenie świetnie moderowane przez Małgorzatę Szulekę z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka).

Fot. Beata Czarkowska

W sobotnie przedpołudnie, po energetycznej porannej integracji na wesoło (niezapomniana Joga Śmiechu z roześmianą Anetą Bielską)…

Fot. Beata Czarkowska

… naszych Gości i Gościnie, którzy na co dzień działają na rzecz praw człowieka i praw obywatelskich, zaprosiliśmy/łyśmy na Maraton Pisania Listów Amnesty International, inspirujące spotkania, ciekawe warsztaty, wspólne świętowanie i sieciowanie.

Fot. Beata Czarkowska

Podczas wieczornej gali w sobotę 9 grudnia zostały uroczyście wręczone statuetki dla laureatek i laureatów 23. edycji Festiwalu WATCH DOCS.

Fot. FP Festiwalu Watch DOCS

Chwilą, na którą wszyscy/tkie czekali/łyśmy, było wręczenie II Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca „dla pomagających pomagającym”, przyznawanej osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka. Tegoroczną laureatką Nagrody została Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, działaczka opozycji demokratycznej, przyjaciółka i sojuszniczka organizacji pozarządowych, w tym Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, osoba jak mało kto zasłużona dla rozwoju aktywności obywatelskiej w kraju i za granicą.

Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

 

Fot. Wojciech Radwański

Filmem zamknięcia 23. Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS był dokument “Nie uwierzysz, póki nie zobaczysz”, o ulicznej kampanii węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego: przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.

Wspólne świętowanie aż do samego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 10 grudnia zakończyliśmy imprezą integrującą środowiska filmowe, artystyczne i społeczne w CAFE KULTURALNA w Pałacu Kultury i Nauki.

 

Do zobaczenia w jeszcze większym gronie za rok!

 

Autorki i autorzy zdjęć:

Beata Czarkowska:

Wydarzenia w Muzeum POLIN, w tym zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, wystąpienia rzecznicze, warsztat „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało”, debata „Jak mówić o praworządności w spolaryzowanym społeczeństwie?”, integracja na wesoło – Joga śmiechu z Anetą Bielską

 

Renata Zawadzka-Ben Dor oraz Wojciech Radwański:

Gala wręczenia II Nagrody im. Henryka Wujca

 

Garść naszych foto-wspomnień:

Za wsparcie naszego wydarzenia pięknie dziękujemy europejskiej Inicjatywie Civitates.