- Sprzeciwiamy się pushbackom i łamaniu praw osób w drodze. Potrzebujemy mądrej rządowej polityki migracyjnej.
- Alarmujemy, że od pierwszego lipca gospodarstwa domowe oraz osoby uchodźcze z Ukrainy, w tym osoby starsze, z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży i matki samodzielnie wychowujące dzieci od lat trzech zostały pozbawione dofinansowania w zakwaterowaniu i wyżywieniu. Zgłaszajmy takie problemy RPO i apelujmy do wojewodów o pozytywne rozpatrywanie wniosków od gospodarstw domowych!
- Musimy edukować pracowników socjalnych i instytucji publicznych, jak postępować z osobami uchodźczymi, imigrant(k)ami. We współpracy z organizacjami oferującymi wsparcie Inicjatywa „Nasz Rzecznik” przygotuje rekomendacje szkoleń z edukacji międzykulturowej dla samorządów i urzędów, które na co dzień stykają się z obcokrajowcami
- Ważne jest też zdobywanie kompetencji edukacji międzykulturowej przez nauczycieli, co pozwoli im skuteczniej pracować z dzieckiem wielokulturowym. Rozwiązaniem jest zatrudnianie asystentów międzykulturowych, w tym romskich.
– to główne, choć nie jedyne tematy podjęte przez Zespół Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” na spotkaniu Zespołu 3 lipca.
Odnosząc się do ważnych dla Zespołu zagadnień poruszonych podczas sesji Inicjatywa „Nasz Rzecznik” na straży naszych (s)praw na Ogólnopolskim Forum Inicjatywy Pozarządowych 28 czerwca, dużo uwagi poświęciłyśmy problemom związanym z zakończeniem programu 40+, co pozostawiło w dramatycznej sytuacji wiele osób uchodźczych z Ukrainy, w tym osoby starsze, z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży i matki samodzielnie wychowujące dzieci od lat trzech. Szczególne bariery napotykają osoby z Krakowa i Małopolski – przyznała Olena Dekhtiar (Fundacja Dom Tam Gdzie Ty), która przedstawiała ten problem na OFIP.
Zgodziła się z nią Anna Romanko ze Stowarzyszenia Mudita „3 lipca odbyło się spotkanie z Wojewodą Małopolskim w sprawie zakwaterowania uchodźców i opłat.” – informowała. „Dla osób z polską grupą niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym finansowanie od miasta zostaje. Opiekunowie osób I i II grupy mają finansowanie do 6 miesięcy. Osoby z III grupą nie otrzymają finansowania. W przypadku rodzin wielodzietnych finansowanie na dzieci przysługuje do czasu, aż któreś z dzieci nie przekroczy 14 r.ż. Możliwe jest przedłużenie wsparcia, ale każda sytuacja trudna wymaga wnioskowania o przedłużenie finansowania. Nie będą miały finansowania osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Opłaty to odpowiednio: za osobę dorosłą – 1860 zł/miesięcznie, dziecko – 450zł/miesięcznie do ukończenia 18 r. ż.”
Ważne: Pełnomocniczka RPO ds. Osób z Niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska radzi wszystkim osobom i rodzinom, które straciły mieszkanie w wyniku zmian prawa skorzystanie w trzymiesięcznego wsparcia w lokalnych Ośrodkach Interwencji Kryzysowej.
Nawiązując do postulatu edukacji międzykulturowej zgłoszonego podczas OFIP przez Karolinę Kwiatkowską z Centralnej Rady Romów, Khedi Alieva (Kobiety Wędrowne), zwróciła uwagę na konieczność szkoleń dla osób uchodźczych ale też dla instytucji. „Czekam na rządową politykę migracyjną” – mówiła społeczniczka z Czeczenii.
Wszystkie zgodziłyśmy się, że musimy edukować pracowników socjalnych i instytucji publicznych, jak postępować z osobami uchodźczymi, imigrant(k)ami. Niedawno takie szkolenie współorganizowała w Łodzi, przy wsparciu Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Pełnomocniczka Prezydent Łodzi ds. Równego Traktowania, Eliza Gaust (Stowarzyszenie HaKoach). Warsztat „Przychodzi uchodźczyni do urzędu… czyli o dyskryminacji i nierównym traktowaniu w jednostkach administracji publicznej” dla przedstawicieli administracji publicznej i organizacji społecznych poprowadziła 27 maja Natalia Gebert z Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty i Grupa Granica.
„Przychodzi uchodźczyni do urzędu…” – warsztat Natalii Gebert 27 maja
Dostrzegając palącą potrzebę i wartość takich szkoleń postanowiłyśmy, że we współpracy z organizacjami oferującymi wsparcie Inicjatywa „Nasz Rzecznik” przygotuje rekomendacje szkoleń z edukacji międzykulturowej dla samorządów i urzędów, które na co dzień stykają się z obcokrajowcami. Rekomendacje opracują i udostępnią Zespołowi koordynatorka Zespołu Eliza Gaust i koordynatorka Inicjatywy, Anna Duniewicz.
Kolejnym problemem nagłośnionym na OFIP, o którym przypomniałyśmy podczas spotkania, była kwestia paszportów obywateli Ukrainy legalnie przebywających w Polsce, którym skończyła się lub wkrótce skończy ich ważność. Ci mężczyźni powinni móc otrzymać paszporty na podstawie ruchu bezwizowego lub wizy krajowej tak samo jak obywatele Białorusi – przekonywała Olena Dekhtiar.
Khedi Alieva podjęła z kolei kwestię uproszczenia procedur zdobywania poświadczonych certyfikatem kwalifikacji zawodowych umożliwiających osobom uchodźczym i migranckim podjęcie w Polsce pracy. Mówiła o potrzebie szybkich szkoleń dla osób, które chciałyby i mogły pracować, ale napotykają w naszym kraju na bariery administracyjne.
Olena Dekhtiar zwróciła uwagę na problem matek, które nie mają z kim zostawić małych dzieci. „Trudno się dostać do przedszkola lub żłobka, a prywatne są bardzo drogie.” – przypominała.
Kolejne zdalne spotkanie Zespołu zaplanowałyśmy na 18 września (środa) o godz. 11:00
Ważne:
- Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl
Zgłoszenia w języku ukraińskim:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina
- Dekalog naszych postulatów na stronie:
https://naszrzecznik.pl/inicjatywa-nasz-rzecznik-sztandarowe-postulaty/
- Relacja z naszego wydarzenia na OFIP: