- Przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami jest często niedostrzegana lub bagatelizowana; ich skargi czy zeznania nie są traktowane poważnie przez instytucje, które powinny te osoby wspierać. Nasze zespoły Praw Opiekunek/ów, Praw Osób z Niepełnosprawnościami i Edukacja Włączająca powinny wspólnie poruszyć temat przemocy na jednym z najbliższych spotkań z Zastępcą RPO.
- Przed nami IX OGÓLNOPOLSKIE FORUM INICJATYW POZARZĄDOWYCH, a na nim panel pt. Inicjatywa „Nasz Rzecznik” na straży naszych (s)praw, na którym mocno wybrzmią tematy ważne także dla Zespołów Praw Opiekunek/ów i Praw Osób z Niepełnosprawnościami.
- 5-6 września wraz z prof. Agnieszką Dudzińską współorganizujemy na Uniwersytecie Warszawskim ogólnopolską debatę diagnostyczną na rzecz wypracowania projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami. Wystąpiliśmy o patronat honorowy Rzecznika Praw Obywatelskich nad tym wydarzeniem.
- „Osoba z ASD w społeczeństwie. Poznać – rozumieć – wspierać” – to tytuł konferencji organizowanej przez AUTYZM POLSKA Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym w Toruniu 20 czerwca. Wydarzenie, objęte m.in. honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka, mec. Moniki Horny-Cieślak i dedykowane osobom kreującym politykę społeczną w regionie, ma zwrócić uwagę na potrzeby dorosłych osób z autyzmem z największymi trudnościami w codziennych funkcjonowaniu.
Podczas zdalnego spotkania Zespołu Praw Opiekunek 29 maja podsumowaliśmy ostatnie działania i wydarzenia Inicjatywy „Nasz Rzecznik” i rozmawialiśmy o planach na najbliższe tygodnie i miesiące.
Za nami majowa konferencja Inicjatywy „Nasz Rzecznik” pt. „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?” z udziałem m.in. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia oraz Pełnomocniczki RPO ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Moniki Wiszyńskiej-Rakowskiej.
Cieszy, że kwestie zgłoszone przez nas podczas panelu „Wybory dostępne dla wszystkich” na naszej konferencji 10 maja znalazły się w dokumencie pt. „Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym” Fundacji Batorego, Fundacji Odpowiedzialna Polityka, Komitetu Obrony Demokracji, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz Stowarzyszenia 61, który podpisaliśmy jako Inicjatywa.
Innym ważnym rezultatem konferencji jest planowane spotkanie z Dyrektorem Departamentu Zdrowia Psychicznego w Biurze RPP dotyczące Manifestu Zdrowia Psychicznego Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Podczas spotkania Zespołu przypomnieliśmy też o ważnej dla nas debacie lokalnej „Przewińmy Polskę!”, która odbyła się 14 maja w Gliwicach dzięki wsparciu NDI z projektu CECEP. O debacie mówiła jej lokalna organizatorka, Dominika Chabin z Fundacji NieOdkładalni.
Członkinie Zespołu z uznaniem wypowiadały się też na temat zdalnych warsztatów Anny Tomaszewskiej pt. „Jak poprowadzić skuteczną kampanię społeczną”. Koordynatorka strony NaszaDemokracja.pl przeprowadziła je dla Inicjatywy „Nasz Rzecznik” 17 maja i 20 maja.
Krótko podsumowałyśmy też spotkanie Zespołu Praw Kobiet z ZRPO Valerim Vachevem 24 maja dotyczące m.in. niealimentacji.
Po wakacjach ma ruszyć w Biurze RPO stała grupa bądź komisja zajmująca się m.in. tym tematem. Po wakacjach BRPO będzie się starać zorganizować proponowane przez Zespół Praw Kobiet spotkanie z MRPiPS, ZUS i PIP na temat problemów poruszonych na spotkaniu z dr. Vachevem.
Prezeska organizacji AUTYZM POLSKA Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Mendelewska zapraszała do udziału w konferencji pod honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka, mec. Moniki Horny-Cieślak, pt. „Osoba z ASD w społeczeństwie. Poznać – rozumieć – wspierać”. Konferencja ma zwrócić uwagę na pilną potrzebę wsparcia dorosłych osób w spektrum autyzmu z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Wydarzenie, dedykowane osobom kreującym politykę społeczną w regionie, odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca. Rejestracja stacjonarna jest już zamknięta, ale można uczestniczyć w konferencji online.
Rejestracja na udział zdalny:
http://aew.clickmeeting.com/osoba-z-asd-w…/register
Wydarzenie można też śledzić na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/984126486434804/?ref=newsfeed
Rozmawiając o ważnych sprawach, które chcemy wspólnie podjąć, dużo czasu poświęciłyśmy problemowi przemocy, jakiej często doświadczają osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy. Katarzyna Bogołembska z łódzkiej Fundacja Adopcyjni, która dołączyła do Zespołu, zwracała uwagę, że trauma dziecięca wpływa na rozwój, układ nerwowy, system regulacji emocji. Jej negatywne skutki są często mylone z objawami spektrum autyzmu i ADHD – wiele dzieci trafiających do adopcji niesłusznie otrzymuje takie diagnozy. Urszula Perkowska z Fundacji Jesteśmy Ważni poruszyła problem zgłaszania spraw dotyczących przemocy, uświadamianie sędziów, prawników, lekarzy. Niestety często skargi czy zeznania osób w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnościami, nie są traktowane poważnie przez instytucje, które powinny te osoby wspierać. Mówili/łyśmy też o systemie i aplikacji RESQL, wspierających szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Padła propozycja, by Zespoły Praw Opiekunek/ów, Praw Osób z Niepełnosprawnościami i Edukacja Włączająca wspólnie poruszyły temat przemocy na jednym z najbliższych spotkań z Zastępcą RPO, być może we wrześniu 2024 r.
W dalszej części spotkania Urszula Perkowska przybliżyła ostatnie działania w kampanii Ważni i Widoczni Fundacji Jesteśmy Ważni.
Agnieszka Sułkowska (Autyzm po Ludzku) opowiedziała o swojej rozsyłania bezpłatnych ulotek, wspierających rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka.
Termin następnego spotkania Zespołu Praw Opiekunek/ów: 19 czerwca (środa) godz. 17:30.
Ważne:
- Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl.
Zgłoszenia w języku ukraińskim:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina
- Zaglądajmy na strony: naszrzecznik.pl i https://www.facebook.com/naszrzecznik/