Na początku spotkania Ania Duniewicz wspomniała Jana Arczewskiego, psychologa, poetę, społecznika, który przez ostatnie 37 lat prowadził pierwszy w Polsce Telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych 81 747 982. 22 czerwca mieliśmy spotkanie z Panem Janem w ramach Koalicji Infolinii. 7 lipca Jan Arczewski zmarł.
Pożegnanie na stronie naszrzecznik.pl:
Pożegnanie na BIP RPO:
Podczas spotkania rozmawialiśmy/łyśmy o:
- przesłanej kilka dni wcześniej członk(ini)om Zespołów Inicjatywy procedurze zgłaszania wniosków do RPO i monitorowania udzielanych odpowiedzi (przy wsparciu Adeli Gąsiorowskiej z Biura Zastępcy RPO V. Vacheva, która z ramienia BRPO będzie współkoordynować współpracę z naszą Inicjatywą)
Ważne, by:
- każdy postulat zgłaszać jako oddzielny wniosek;
- przy każdym wniosku opisać dokładnie problem i jeżeli to możliwe zaproponować preferowane działania po stronie Rzecznika (np. złożenie wystąpienia generalnego do odpowiedniego organu) – to ułatwi działanie osobom zajmującym się poszczególnymi sprawami i przyspieszy rozpatrzenie wniosku. Można przy tym skorzystać ze stosowanej wcześniej przez Zespoły formatki postulatowej, która porządkowała zgłaszane postulaty.
(Więcej informacji, w tym dotyczących dyskutowanych na spotkaniu wniosków ODE Źródła ws. prawa łowieckiego, w mailu do Zespołu).
- przekazanej 22 czerwca Stowarzyszeniu 61/ Mam Prawo Wiedzieć liście pytań Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat do kandydatów/tek w wyborach parlamentarnych:
- Czy popiera Pan/Pani powoływanie kolejnych parków narodowych w Polsce? [TAK/ NIE]
- Czy podejmie Pan/i inicjatywę legislacyjną zakazującą tworzenia nowych ferm przemysłowych w Polsce?
- Czy Pani/Pan jest członkiem/członkinią Polskiego Związku Łowieckiego? [TAK/ NIE]
- Czy popiera Pan/i powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego?
- Czy popiera Pan/i regulację rzek w Polsce w celu dostosowania ich do transportu towarowego?
- Dwumiesięcznym przesunięciu rozpoczęcia działań realizowanego przez nas projektu „Nasze prawa, nasze rzecznictwo” w ramach programu CECEP (Zaangażowania Europejskiego w Europie Środkowo-Wschodniej)
Mimo to już teraz warto kontaktować się z Anną Grytą w sprawie zgłaszania tematów i propozycji gości/ń w TT Radiu Rebeliant. (Szczegóły w mailu)
Debata lokalna ws. ferm przemysłowych na północnej Lubelszczyźnie „Fermy przemysłowe – kluczowe zagrożenie dla społeczności lokalnych, przyrody i gospodarstw rolnych” ma nowy termin realizacji: 1 kwietnia-10 czerwca 2024.
- współorganizowanej przez OFOP, przy udziale naszej Inicjatywy debacie z polity(cz)kami pt. „Mamy pomysł na Polskę” (29 września 2023, Marzyciele i Rzemieślnicy, Warszawa) i pomysłach na nasze pytania i propozycje rozwiązań:
Paulina Kramarz, Nauka dla Przyrody: Pytanie o inwestycje, realizowanych wbrew wiedzy naukowej na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego; pytanie o sprawiedliwą transformację zarówno obszarów górniczych, jak i rolnictwa; dlaczego promil społeczeństwa, jakim są myśliwi (ok. 123 tys. osób) decyduje o przyrodzie i dzikich zwierzętach w Polsce
- „sztandarowym” postulacie Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat do „dekalogu” postulatów dziesięciu zespołów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”
Propozycja (do dalszego krytycznego omówienia):
Realizacja prawa wszystkich osób zamieszkujących w Polsce do dostępu do rzetelnej informacji o stanie środowiska, edukacji ekologicznej oraz skutecznego zaskarżania niebezpiecznych dla środowiska inwestycji i zapisów prawa niezgodnych z zasadami prowadzenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej i środowiskowej państwa.
Zapewnienie realnego wpływu i udziału obywateli i obywatelek we współdecydowaniu o kwestiach środowiskowych takich jak:
– polowania
– procesy inwestycyjne
– …
Wróciliśmy do wstępu do naszej „mapy potrzeb”, autorstwa Katarzyny Karpy-Świderek, swoistej preambuły do naszych postulatów:
Prawem człowieka powinien być dostęp do podstawowej ilości czystej energii, jak do wody, powietrza i godnego życia czy oświaty. Obowiązkiem instytucji państwa jest zapewnienie obywatelom energii z poszanowaniem i zachowaniem innych zasobów środowiska (powietrze bez smogu, ochrona klimatu, ochrona wód). To nie jest kwestia tylko ekonomii i wzrostu PKB, ale praw człowieka i umowy społecznej – Art. 22 i 25 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Odpowiedzialna polityka klimatyczna, ochrona środowiska, czyste powietrze, dobrostan zwierząt – wszystkie te kwestie są nierozerwalnie związane z prawami człowieka. Mamy prawo do życia w czystym środowisku, do rzetelnej informacji ekologicznej. Problemem jest brak lub bardzo ograniczony dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości w sprawach środowiskowych. Obywatelki i obywatele często nie wiedzą, że mogą zaskarżyć jakiś akt prawny, szkodliwy z punktu widzenia środowiska, praw zwierząt i praw człowieka. Należy informować obywateli o ich prawach w obszarze ochrony środowiska.
Ustaliliśmy, że ważne jest dla nas wzmocnienie lokalnych społeczności, sprawczość mieszkańców/nek Polski i ich wpływ na lokalne i krajowe polityki. Niebezpieczne są: populizm, manipulacja informacją, dezinformacja.
Pod koniec spotkania prof. Paulina Kramarz poleciła korzystanie ze strony:
Kolejne spotkanie Zespołu zostanie zorganizowane we wrześniu. Wybierzemy najdogodniejszy termin w aplikacji doodle – informacja od koordynatorki Zespołu, Olgi Wojdyńskiej.
OSTATNIE ODPOWIEDZI RPO NA ZGŁASZANE PRZEZ ZESPOŁY INICJATYWY SPRAWY I POSTULATY:
- Odpowiedź RPO na wniosek Anny Duniewicz (Inicjatywa obywatelska “Chcemy całego życia!”) z kwietnia ws. pokoi pielęgnacyjnych dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami i osób starszych (komfortek). Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie „komfortek”, czyli toalet dostosowanych do potrzeb dorosłych osób z niepełnosprawnościami wyposażonych w leżanki i podnośniki. RPO wskazał na konieczność ujęcia w przepisach prawnych obowiązku zapewnienia toalet dostosowanych do wykonywania czynności higienicznych wobec osób z niepełnosprawnościami potrzebujących bardziej intensywnego wsparcia oraz określenia norm budowlanych dla takich pomieszczeń. Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada, że trwają prace nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. uregulować obowiązek tworzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w konkretnych rodzajach budynków dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami.
RPO będzie monitorował działania zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
- Wystąpienie RPO do Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta oraz Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu w sprawie śmierci ciężarnej kobiety w szpitalu w Nowym Targu, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-kobieta-szpital-smierc-mz-rpp-prokuratura
- Pismo RPO do Szefa Kancelarii Sejmu RP w sprawie uniemożliwienia osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom udziału w posiedzeniu sejmowej komisji i wypowiedzenia się nt. projektu o świadczeniu wspierającym, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-ozn-konsultacje-udzial-posiedzenie-komisji-sejm
- Ponowne pismo Rzecznika do Wojewody Podkarpackiego w sprawie sytuacji uchodźców wojennych pochodzenia romskiego w Przemyślu – sprawa zgłaszana ZRPO przez Zespół Praw Uchodźców/czyń 28 czerwca br.
Do pomieszczenia noclegowego w punkcie recepcyjnym na dworcu PKP w Przemyślu stęp mają tylko osoby z ważnym biletem na pociąg. Centrum Pomocy Humanitarnej PCK oferuje zaś uchodźcom nocleg maksymalnie na 48 godz. Dlatego RPO prosi Wojewodę Podkarpackiego o postawienie przed dworcem ogrzewanych namiotów lub kontenerów oraz dodatkowych, bezpłatnych sanitariatów.
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-ukraina-uchodzcy-przemysl-wojewody-odpowiedz-ponowne
https://naszrzecznik.pl/spotkanie-zespolu-praw-uchodzcow-czyn-z-zastepcami-rpo-28-czerwca/
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/zrpo-spotkanie-nasz-rzecznik-prawa-uchodzcow
- Pismo zastępcy RPO Valeriego Vacheva do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego w sprawie specustawy, w której nie przewidziano możliwości odmowy nadania lub przywrócenia statusu UKR w przypadku uzyskania wizy innego państwa – na podstawie przypadku uchodźców wojennych z Ukrainy posiadających kanadyjską wizę, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-ukraincy-ochrona-wiza-wojewoda-mazowiecki
- Apel RPO w sprawie dostępności wyborów dla osób z niepełnosprawnością Inicjatywa „Nasz Rzecznik” podpisała się pod apelem; reprezentował nas Edward Bolak (Zespół Praw Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacja Wspólnota Nadziei, Porozumienie Autyzm-Polska), https://naszrzecznik.pl/podpisalismy-apel-rpo-w-sprawie-dostepnosci-wyborow/
NIEDAWNE WYDARZENIA
- Podpisaliśmy apel RPO w sprawie dostępności wyborów
6 czerwca w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której RPO Marcin Wiącek i przedstawiciele organizacji społecznych złożyli podpisy pod apelem w sprawie dostępności wyborów. Inicjatywę „Nasz Rzecznik” reprezentował Edward Bolak (Zespół Praw Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacja Wspólnota Nadziei, Porozumienie Autyzm-Polska).
https://naszrzecznik.pl/podpisalismy-apel-rpo-w-sprawie-dostepnosci-wyborow/
- „Najważniejsze jest umieć słuchać i mieć miłość do drugiego człowieka” – spotkanie z Janem Arczewskim, twórcą Telefonu zaufania dla osób niepełnosprawnych 81 747 98 21 – w ramach Koalicji Infolinii BRPO
- Zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w ramach obchodów XX-lecia OFOP-u
13 czerwca w Muzeum Warszawskiej Pragi odbył się trzeci zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, wpisujący się w obchody XX-lecia Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych pod hasłem „Działając razem, możemy więcej”.
Równolegle odbył się warsztat dla dziennikarzy/rek “Nie cierpię cierpieć!” o języku, który nie wyklucza i nie stygmatyzuje osób z niepełnosprawnościami i osób neuroróżnorodnych. Warsztat, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Biura RPO, poprowadzili Magda Majewska (Krytyka Polityczna) i Mateusz Różański (Integracja, portal niepelnosprawni.pl).
OSTATNIE DZIAŁANIA RZECZNICZE:
- Wspólne propozycje poprawek strony społecznej do ustawy o świadczeniu wspierającym
Wspólne, ujednolicone poprawki zgłaszane lub sygnalizowane przez szeroki front organizacji, inicjatyw i ruchów społeczne w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w dniu 07.06.2023 r.
Wspólne propozycje poprawek strony społecznej do ustawy o świadczeniu wspierającym
- Ostatnie stanowisko Inicjatywy „Nasz Rzecznik” wobec Ustawy o świadczeniu wspierającym
Stanowisko Inicjatywy „Nasz Rzecznik” wobec Ustawy o świadczeniu wspierającym
SPOTKANIA Z RPO
28 czerwca – spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń z ZRPO Valerim Vachevem, ZRPO Wojciechem Brzozowskim i przedstawiciel(k)ami Biura RPO
UCZYMY SIĘ
Komunikacja strategiczna – warsztat w ramach programu CECEP
Na zaproszenie National Democratic Institute oraz Instytutu Spraw Publicznych 19-21 czerwca delegacja Inicjatywy „Nasz Rzecznik” wzięła udział w drugim warsztacie dla pięciu polskich koalicji zakwalifikowanych do programu Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej (CECEP). Tematem warsztatu, który odbył się we Wrocławiu, była komunikacja strategiczna.
Co może dla nas zrobić RPO (na stronie RPO lub naszrzecznik.pl):
– wystąpienia generalne do organów i instytucji
– przyłączenie się do spraw sądowych
– interwencje w pojedynczych sprawach
– patronaty
– okrągłe stoły, konsultacje eksperckie (współpraca z komisjami ekspertów – nasi przedstawiciele w komisjach)
– informować, co można zrobić w sprawie (Jeśli obywatele mają wątpliwości, czy zostali właściwie potraktowani przez nasze państwo, mogą uzyskać niezbędne informacje poprzez kontakt z bezpłatną infolinią Rzecznika 800 676 676 czy uczestnictwo w spotkaniu z przedstawicielem Rzecznika, albo z samym Rzecznikiem)
– nagłaśnianie ważnych spraw, postulatów, kampanii
WAŻNE
Zgłaszanie do Biura RPO spraw i wniosków:
- przez formularz (https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy) – ważne: w rubryce „organizacja” prosimy wpisać „Inicjatywa Nasz Rzecznik” (obok macierzystej organizacji) albo
- mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl